ROK 2026
POŚWIĘCENIE PÓL
Zgodnie z wielowiekową tradycją w Polsce pielęgnowany jest zwyczaj błogosławieństwa pól w okresie wzrostu i dojrzewania roślin. Obrzęd ten wyraża uwielbienie Boga, który stworzył ziemię i powierzył człowiekowi troskę o nią oraz obowiązek gospodarowania na niej.
Błogosławieństwo pól ma także charakter błagalny. Ludzie proszą w nim Boga, aby otaczał opieką ojczystą ziemię i wszystkich pracujących na roli, udzielał obfitych zbiorów oraz uczył szacunku do chleba i sprawiedliwego dzielenia się nim w duchu miłości.
Pamiętając, że nasze życie, ziemia i plony są darem Boga, 17 maja 2026 roku mieszkańcy Źrebiec modliliśmy się o Jego błogosławieństwo w pracy na roli oraz o pomyślne i obfite plony. Bożej dobroci polecaliśmy także tych, którzy – szczególnie z powodu suszy, nieurodzaju i niesprawiedliwości – cierpią z powodu braku pożywienia i umierają z głodu.
Podczas Eucharystii modlono się także za dusze osób zamordowanych 10 grudnia 1943 roku w Źrebcach przez niemieckich okupantów.
Dziękujemy mieszkańcom oraz członkom rodzin zamordowanych 10 grudnia 1943 roku za udział w tej uroczystości.
DZIEŃ STRAŻAKA
Każdego roku, 4 maja strażacy obchodzą swoje święto – św. Floriana. Gminne obchody uroczystości św. Floriana odbyły się 2 maja 2026 r. w Tworyczowie. Tradycyjnie, strażackie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków oraz ich rodzin, w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tworyczowie celebrowaną przez księdza proboszcza Marka Gudz. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z całej gminy Sułów. Dzień Strażaka to wyjątkowe święto, które nie tylko upamiętnia postawę ofiarności i poświęcenia, ale także jest okazją do podziękowania strażakom za ich codzienną służbę na rzecz społeczeństwa. Warto docenić ich trudną pracę i okazywać szacunek oraz wdzięczność za ich poświęcenie. Po części oficjalnej druhowie z OSP Kolonia Kawęczyn zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek.


TRIDUUM PASCHALNE
Strażacy z naszej jednostki OSP czynnie włączyli się w obchody Triduum Paschalnego, pełniąc w Wielki Piątek wartę honorową przy Grobie Pańskim. Ich obecność była wyrazem głębokiego szacunku oraz lokalnej tradycji, podkreślając wagę wspólnotowego przeżywania tych wyjątkowych dni. W Niedzielę Wielkanocną uczestniczyli w uroczystej procesji oraz Mszy Świętej Rezurekcyjnej w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Deszkowicach, dodając uroczystościom podniosłego charakteru.
Warto podkreślić, że w tym roku oprócz strażaków z naszej jednostki, wartę przy Grobie Pańskim pełnili także druhowie z OSP Kulików. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w tej pięknej tradycji. Za ciężką i wytrwałą służbę składamy podziękowania wszystkim druhom, którzy poświęcili swój czas i energię dla wspólnoty oraz duchowego przeżywania Misterium Paschalnego.


Budowa Grobu Pańskiego to jedna z najistotniejszych tradycji Wielkiego Tygodnia w Polsce. Jego przygotowanie odbywa się w kościele, gdzie wierni wspólnie organizują dekorację, która symbolizuje miejsce pochówku Chrystusa. Najczęściej grób przyozdobiony jest kwiatami, świecami oraz figurą Zbawiciela, a straż honorową przy nim pełnią druhowie strażacy bądź harcerze.
Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku mieszkańcy naszej miejscowości aktywnie zaangażowali się w obchody Triduum Paschalnego. Już od rana 1 kwietnia licznie zgromadzili się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Deszkowicach, by wspólnie przygotować świątynię na nadchodzącą Wielkanoc. Grób Pański, powstający w kościele podczas Triduum, jest jednym z najbardziej wymownych symboli przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To miejsce staje się wyjątkową przestrzenią modlitwy – wierni czuwają przy nim od Wielkiego Piątku do Wielkiej Soboty, rozważając Misterium Paschalne. Przebywanie przy Jezusie pozwala na głębokie spotkanie duchowe, skupienie na Jego cierpieniu, śmierci i zwycięstwie nad śmiercią.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli obecni i poświęcili swój czas oraz energię – Wasze zaangażowanie jest nieocenione i sprawiło, że atmosfera tych świątecznych dni nabrała szczególnego, podniosłego charakteru.


Lubelskie wspiera OSP: Podpisanie umowy na szkolenia z pierwszej pomocy
Jednostka OSP KSRG Źrebce wzięła udział w otwartym konkursie ofert „Lubelskie wspiera OSP. Pierwsza pomoc”, który miał na celu wsparcie jednostek ochotniczych straży pożarnych z regionu. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Województwa Lubelskiego i stanowił ważną inicjatywę na rzecz podnoszenia kwalifikacji ratowniczych oraz poprawy bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Oferta naszej jednostki jako jedyna z powiatu zamojskiego została pozytywnie zaopiniowana i przyjęta do podpisania. To wyróżnienie podkreśla zaangażowanie OSP Źrebce w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz profesjonalizacji służb ratowniczych w regionie. W dniu 27 marca 2026 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego odbyła się uroczystość podpisania 20 umów powiatowych. OSP Źrebce reprezentowali druhowie: komendant -Tomasz Bartnik, członek zarządu Ryszard Hanaka oraz prezes jednostki Zbigniew Mazur, który z upoważnienia jednostki podpisał dokument. Wydarzenie odbyło się przy udziale Jarosława Stawiarskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego, Marka Wojciechowskiego – Wicemarszałka Województwa oraz Stanisława Grześko – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zamościu. Na mocy podpisanej umowy OSP Źrebce zobowiązała się do organizacji kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), zakończonego egzaminem lub recertyfikacją uprawnień KPP, skierowanego do 71 strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu zamojskiego. Kurs przeprowadzi uprawniony podmiot, który zapewni dostępne miejsce do szkolenia z zapleczem socjalnym na terenie miasta Zamość. Kurs KPP zostanie zorganizowany dla 71 strażaków ratowników z 36 jednostek OSP z powiatu zamojskiego, natomiast do recertyfikacji przystąpią 3 osoby z 2 jednostek OSP. Dzięki staraniom naszej jednostki 10 strażaków z gminy Sułów zostanie objętych specjalistycznym szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy. Program ten pozwoli na podniesienie umiejętności ratowniczych i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Nowy druh w szeregach nasze jednostki
Nowa tablica na remizie OSP
Z radością informujemy, że nasza jednostka OSP Źrebce w końcu zakupiła i zamontowała nową tablicę z napisem „OSP KSRG Źrebce”. To niewielka zmiana, ale bardzo ważna dla naszej jednostki – dzięki niej nasza remiza jest teraz jeszcze bardziej rozpoznawalna i godnie oznaczona.
WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE
Styczeń to miesiąc podsumowań rocznych, a także planowanie dalszych działań jednostek OSP. Nasza jednostka także zorganizowała zebranie sprawozdawczo-wyborcze w sobotę 17 stycznia 2026 roku. Zebranie otworzył i przywitał zaproszonych gości prezes OSP Źrebce druh Zbigniew Mazur. Zebranie uświetnili swoją obecnością następujące osoby.
- SŁAWOMIR BARTNIK- wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Zamościu.
- MATEUSZ KOZŁOWSKI- kpt. KM PSP w Zamościu.
- TOMASZ BARTNIK – komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sułowie.
- JANUSZ ŻUK – prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sułowie.
- PIOTR KALISZEWSKI- Wójt Gminy Sułów.
- HENRYKA BAZELI- Przewodnicząca Rady Gminy Sułów.
- JANUSZ STAŃCZYK – sekretarz Gminy Sułów.
- LIDIA PAŃCZYK- sekretarz Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sułowie.
Rok 2026 to rok wyborów w jednostkach OSP. W naszej jednostce w wyborach jawnych wybrano nowy Zarząd OSP Źrebce, który prezentuje się następująco:
- Prezes – Zbigniew Mazur,
- Naczelnik – Tomasz Bartnik,
- Zastępca Naczelnika- Mateusz Bartnik,
- Skarbnik – Henryk Murawiec,
- Sekretarz – Andrzej Bartnik,
- Członkowie Komisji Rewizyjnej – Andrzej Braszko, Kamil Mazur, Maciek Bartnik.
Nowo wybrany Zarząd deklaruje kontynuację dotychczasowych działań oraz wprowadzenie nowych inicjatyw na rzecz rozwoju jednostki i lokalnej społeczności. Następnie komendant Tomasz Bartnik przedstawił sprawozdanie z działalności OSP Źrebce za rok 2025. Omówił najważniejsze wydarzenia w minionym roku, w tym budowę oraz uroczyste poświęcenie pomnika upamiętniającego rozstrzelanie 20 więźniów przywiezionych z Rotundy Zamojskiej 10 grudnia 1943 roku. Jak podkreślił komendant miniony rok był dla naszej jednostki wyjątkowo udany pod względem osiągnięć sportowych. Drużyna OSP Źrebce zajęła I miejsce w zawodach sportowo-pożarniczych Gminy Sułów, potwierdzając swoją wysoką formę i zaangażowanie. Ponadto, zespół reprezentował naszą gminę podczas Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP w Szczebrzeszynie, gdzie godnie rywalizował z najlepszymi drużynami z całego powiatu. Podsumował także miniony rok, w którym jednostka 32 razy wyjeżdżała do pożarów i miejscowych zagrożeń, oraz brała udział w ćwiczeniach zgrywających Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Następnie Henryk Murawiec przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2025, omawiając szczegółowo dochody i wydatki jednostki oraz podkreślając racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi. Po nim głos zabrał Andrzej Braszko, prezentując sprawozdanie z działalności komisji rewizyjnej, w którym potwierdził prawidłowość prowadzenia dokumentacji oraz pozytywną ocenę funkcjonowania zarządu.
Kolejnym punktem zebrania było udzielenie głosu zaproszonym gościom. W trakcie tej części spotkania goście wyrazili słowa uznania dla działalności OSP Źrebce i pogratulowali nowo wybranemu zarządowi. Poruszono także kwestie dotyczące dalszej współpracy z lokalnymi instytucjami oraz wsparcia dla rozwoju jednostki.
W wolnych wnioskach rozpoczęto dyskusję na temat organizacji obchodów 100-lecia OSP Źrebce, które przypada na 2026 rok. Członkowie oraz zaproszeni goście zgłaszali propozycje związane z przygotowaniem jubileuszowych uroczystości.
Na zakończenie zebrania wszystkich uczestników zaproszono na wspólny poczęstunek, co stworzyło okazję do rozmów i wymiany doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.




















































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































